Akú termovíziu si kúpiť a na čo je potrebné si dávať pozor?

Termovízie sa za krátky čas stali veľkým pomocníkom pri roznych aktivitách, ako je lov zveri, hladaní stratených osôb, ochrane majetku, prevencií požiarov, športoch a iných outdoorových aktivitách. Keď už nemôžete nič okolo seba vidieť kvôli tme, zapnete termovíziu a tepelné rozdiely objektov sa vám zobrazia na displeji. Ale ako si vybrať termovíziu? Zvažujete, že si kúpite termovíziu a neviete na čo si máte dávať pozor? V tomto článku nájdete všetko potrebné, ako postupovať pri správnom výbere. 

Zoznam dôležitých parametrov:

  • Využitie (spôsob používania)

  • Rozlíšenie senzora (jadra)

  • Priemer šošovky, zorný uhol a rozsah detekcie

  • Tepelná citlivosť (NETD)

  • Zväčšenie (priblíženie)

  • Typ a rozlíšenie displeja

  • Spôsob nabíjania batérií

  • Záruka

 

Využitie (spôsob používania)

Ako prvé je potrebné si určiť na čo presne termovíziu potrebujeme. Ak ju chceme využívať na pozorovanie a dohladávanie zveri (poľovníctvo), ochranu majetku, vyhľadávanie nezvestných osôb, prevencií proti lesným požiarom sú vhodné monokulárne, prípadne binokulárne termovízie. 

V prípade, že termovíziu chceme použiť pri love a rôznych streleckých športoch kde potrebujeme zamerať na cieľ a teda termovíziu chceme namontovať priamo na zbraň, používame termovízne zameriavače, puškohľady, alebo termovízne predsádky.

Rozlíšenie senzora (jadra)

Jednou zo základných špecifikácií, ktoré treba zvážiť pri kúpe termokamery, je rozlíšenie senzora (256 x 192 px, 384 x 288 px, 640 x 512 px). Tepelné rozlíšenie sa vzťahuje na počet pixelov použitých na zachytenie tepelného obrazu a priamo ovplyvňuje úroveň detailov a jasnosti výsledného obrazu. Priamo s rozlíšením jadra súvisí vzdialenosť pixelov od seba (8 ųm, 12 ųm, 17ųm). Vyššie rozlíšenie a menšia vzdialenosť medzi pixelmi znamená presnejšie tepelné údaje (lepšie rozlíšenie cieľa). Pre aplikácie, ktoré vyžadujú jemné detaily, ako je detekcia malých teplotných zmien v elektrických komponentoch, alebo identifikácia anomálií v izolácii budovy, je rozhodujúce vyššie tepelné rozlíšenie.

Priemer šošovky, zorný uhol a rozsah detekcie

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere termovízie je nepochybne priemer šošovky. Na výber je od 10 mm až po 50 mm. Od priemeru šošovky je závislá detekčná vzdialenosť. A to tak, že čím väčší priemer šošovky, tým je detekčná vzdialenosť väčšia (napr. priemer šošovky 25 mm má detekčnu vzdialenosť cca 1300 m a pri priemere šošovky 50 mm je detekčná vzdialenosť približne 2600 metrov). Od priemeru šošovky je zavislí aj zorný uhol. V tomto prípade platí, že čím väčší je priemer šošovky, tým menší je zorný uhol. V praxi to teda znamená, že väčším priemerom šošovky síce detekujete cieľ na väčšiu vzdialenosť, ale zorný uhol je menší.

Tepelná citlivosť (NETD)

Tepelná citlivosť – Noise Equivalent Temperature Difference (NETD), popisuje najmenší teplotný rozdiel, ktorý môžete vidieť pri použití termovízie. V skutočnosti platí, že čím nižšia je hodnota NETD, ktorá sa udáva pomocou milliKelvinov (mK), tým lepšie môže senzor registrovať malé teplotné rozdiely. Možete si vybrať termovízie od 18 mK až po 50 mK.

Zväčšenie (priblíženie)

Termovízne zariadenie disponujú dvoma základnými spôsobmi zväčšenia – optickým a digitálnym. Optické zväčšenie je dané od výroby. Može byť od 1x až po cca 4x. Digitálny zoom využíva technológiu priblíženia na zväčšenie oblasti obrazu (čím narúša integritu obrazu znížením počtu pixelov). U termovízií sa možete stretnúť s 1x-8x priblížením. 

Typ a rozlíšenie displeja

Pri výbere termovízie určite zohľadnujte aj typ a rozlíšenie displeja. Základnym typom displeja je LCoS, ktorý na základne pozorovanie určite postačí. Zlatou strednou voľbou sú OLED displeje, ktorým dostanete kvalitnejší obraz. Ďalšou možnosťou je AMOLED, ktorý je ešte kvalitnejší ako OLED. Pri displeji je dôležité aj rozlíšenie a veľkosť. A to napríklad 0,2″ displej s rozlíšením 720 × 540 px, 0.4″ s rozlíšením 1280 × 960 px, alebo 0.41″ s rozlíšením 1440 × 1080 px.

Spôsob nabíjania batérií

Spôsob nabíjania, resp. typy batérií si takisto môže vybrať. V ponuke nájdete buď integrované (zabudované) batérie, alebo vymeniteľné (nabíjacie) batérie. Pri integrovaných batériach môže byť občas problém s výdržou batérie, a to hlavne pri dlhom pobyte v prírode, riešením je ale použitie powerbanky. Pri vymeniteľných batériach je tento problém úplne vyriešený a to tak, že si zoberiete so sebou náhradnú batériu (pripadne 2 ks) a keď sa vám jedna vybije, jednoducho ju vymeníte a pokračujte v pozorovaní ďalej.

Záruka

Termovízie určite nepatria medzi najlacnejšie zariadenia a preto je potrebné dôkladne zhodnotiť záručnú lehotu (može byť až 3 roky) a možnosti reklamácií pre prípadné komplikácie. Aj keď sú termovízie veľmi spoľahlivé, vždy sa može niečo pokaziť a práve preto treba zvážiť aj to, ako funguje proces reklamácií, prípadne kde sú servisné strediská.

CHCETE ZĽAVOVÝ KUPÓN 5%?
Prihláste sa na odber a získajte zľavový kupón. Nenechajte si to ujsť!
    PRIHLÁSIŤ SA